HABERLER/DUYURULAR

18
Ocak

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan ve Menteşe İlçesi İtfaiye Gurup Amirliğinde görevli itfaiye personeline Doğal gaz yangın eğitimi

Büyükşehir Belediyesi Yatağan ve Menteşe İlçesi İtfaiye Gurup Amirliğinde görevli itfaiye personeline doğalgaz yangın eğitimi ve yangın söndürme tatbikatı yapıldı.

Akmercan Muğla Doğalgaz tarafından, Yatağan da Yatağan Belediyesi Salonunda ve Menteşe’ da G.M.Kemal Kültür Merkezinde  toplam İtfaiye Daire Başkanlığında görevli 110 personele Genel Doğalgaz ve Doğalgaz Yangını Söndürme Teknikleri Konularında sunum olarak bilgi verildi. Bilgilendirmede; Doğalgaz yangınlarında itfaiye ve doğalgaz firmasının koordineli çalışmasının önemi ve doğalgaz yangınlarına su ile değil kuru kimyevi yangın söndürücüler ile müdahalenin gerekliliği vurgulandı. Ayrıca, yangın doğalgazdan kaynaklanıyor ise ilk olarak doğalgaz vanasının kapatılması gerektiği, arından 187 Acil hattının aranması gerektiği belirtilmiştir. Doğal gaz yangınlarına kuru kimyevi yangın söndürücüler ile müdahalenin doğru olacağı, suyun hidrojen ve oksijen moleküllerinden oluştuğu için alevi gördüğünde uzun sureli aleve maruz kalan su molekülü hidrojen ile oksijeni bir birinden ayırır biri yanıcı diğeri yakıcı özellikte olduğu için alev daha çoğalacağı, doğal gaz yangınında suyun sadece soğutma işlevi gördüğü belirtilmiştir.

Bilgilendirme sonrası itfaiye personeline doğalgaz yangınlarında müdahale teknikleri uygulamalı olarak gösterilmiştir.